Linoryt (instr. Barbara Leszczyńska)

Linoryt to technika druku wypukłego wywodząca się z drzeworytu. Zalicza się do technik grafiki artystycznej, jest możliwa do opanowania przy odrobinie cierpliwości, a czasem i bez niej, a efekty, jakie oferuje są unikalne i niemożliwe do uzyskania w innych technologiach.


Umożliwia zarówno operowanie dużymi płaszczyznami koloru, jak i drobnym, precyzyjnym detalem, stwarza też mnóstwo możliwości przy pracy w czerni i bieli. Grafikę uzyskuje się przez odbicie matrycy na papierze, a moment sprawdzenia efektu na odbitce jest chwilą ujarzmienia niepewności, czasem zaskoczenia, zwykle radości i zachwytu z przełożenia wyobraźni na rzeczywisty obraz.


Warsztaty, jakie będą miały miejsce w Plamie oferują poznanie tej oraz pokrewnych technik i wprowadzenie do druku wklęsłego. Nauczymy się, w jakiej technice mógłby tworzyć Durer, gdyby żył w czasach linoleum, co w życiu grafika ułatwił Pablo Picasso, jak różnicować tony, operując jedynie śladem czerni i bieli, jak łączyć kolory i kontrolować stopień dobicia odbitki, jak stworzyć matrycę z materiałów recyclingowych, co to jest monotypia, w jaki sposób sygnować odbitki, zrozumiemy, czym jest nakład grafik i czym się różnią poszczególne odbitki, co to jest monoprint, wykonamy eksperyment twórczy oraz przeżyjemy wspólnie wiele, wiele innych graficznych przygód.


Nazywam się Barbara Leszczyńska. Jestem artystką grafikiem z tytułem magistra uzyskanym na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Grafiki i ilustracje tworzę w różnych technikach, przede wszystkim w linorycie, intaglio, sitodruku, litografii, a także rysunku ilustracyjnym tuszem. Uwielbiam lasy, podróże i pogawędki. Inspiruje mnie natura.


Mam nadzieję, że uczestnicy będą równie zachwyceni jak ja!


https://barbaraelart.wordpress.com/