Benefis Marka Branda - 35 lat działalności scenicznej.

Benefis z okazji 35-lecia działalności scenicznej. Na deskach Teatru w Blokowisku spotkają się przyjaciele Marka, którzy wraz z gwiazdą wieczoru wykonają program artystyczny dla zaproszonych gości.

Marek Brand - Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg.

Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w roku 1984 w Teatrze Drewniana Kurtyna w Żarach. W latach 1987-1989 był  adeptem dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w Trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów. Laureat wielu nagród teatralnych, w tym: nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Bliżej Teatru” (2000 r.) organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i nagrody Polsko-Australijskiej Fundacji POLCUL (1999 r.) za działania teatralne i pracę z młodzieżą zagrożoną patologią społeczną. Wielokrotny laureat stypendiów Samorządu Województwa Pomorskiego. Laureat stypendium Prezydenta Miasta Gdańska na realizację spektaklu „Na wschodzie i zachodzie” inspirowanego powieścią Ericha Marii Remarqua „Na zachodzie bez zmian”. Laureat stypendium artystycznego dla najlepszego reżysera na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich „WINDOWISKO’06” w Gdańsku - Nagroda prezydenta Miasta Gdańska. Instruktor prowadzący warsztaty teatralne z młodzieżą i studentami, między innymi na letnich i zimowych obozach teatralnych w Polsce w latach 1995-2010. Laureat konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości w Poznaniu w 2015 roku. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta w roku 2009 „Wielka Nagroda Teatralna”

Pomysłodawca i kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "WINDOWISKO" w latach 1999-2003 w Gdańsku, realizowanego przez "Winda GAK". Współrealizator Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w latach 1999-2003 w klubie Winda. Współrealizator i koordynator projektu "Teatr Zajechał" w latach 2004-2007 w Sopockiej Scenie Off de BICZ, Pomysłodawca kierownik artystyczny Festiwalu Monodramu "MONOBLOK" realizowanego od 2010 roku w PLAMA GAK. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej w 2014 roku. W tym samym roku w Teatrze Miniatura odbyła się prapremiera spektaklu „Każdy przyniósł co miał najlepszego” gdańskiego pisarza Mieczysława Abramowicza, który Marek Brand wyreżyserował oraz dokonał adaptacji scenicznej. Spektakl do tej pory znajduje się w repertuarze Teatru Miniatura.

 

Od 2009 roku odpowiada za funkcjonowanie Teatru w Blokowisku w Plamie GAK, jedynej repertuarowej sceny teatru niezależnego w Gdańsku

 

Działalność Marka Branda nie ogranicza się tylko do przestrzeni teatralnej. Jest on prezesem Fundacji Kultury Zbliżenia, która od 2014 roku aktywnie działa na rzecz przybliżania tradycji i kultury mniejszości narodowych. To właśnie on jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 2013 roku Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”, który stał się najważniejszym festiwalem tego typu w północnej Polsce.